Ekologické kojení

Ekologickým kojením a přirozenou mateřskou péčí dáte svému děťátku ten nejlepší začátek. Kojení snižuje riziko mnoha různých nemocí, alergií (v případě, že se vyskytnou, zmírňuje jejich projevy), prospívá celkovému zdraví dítěte a také jeho citovému a intelektuálnímu rozvoji.

Sání dítěte má velký význam i pro vás – přispívá k rychlejšímu návratu dělohy do stavu před porodem a prodlužuje přirozenou neplodnost po porodu.

Základním principem ekologického kojení je stálá blízkost matky a dítěte a časté sání. Dodržení tohoto principu umožňuje, aby dítě pilo, kdykoli potřebuje; v důsledku toho může matka očekávat prodloužené období neplodnosti po porodu.

Základy ekologického kojení je možné shrnout do sedmi zásad:

1. Prvních šest měsíců nepřikrmujte

Mateřské mléko by v prvních šesti měsících mělo být pro dítě jediným zdrojem výživy. Není potřebná žádná náhrada mléka – kaše, šťávy ani voda. Mateřské mléko slouží jednou jako pokrm, jindy jako nápoj. Jestliže dítě přibírá a prospívá, není důvod k obavám. Dokrmování vede ke snížení tvorby mateřského mléka.

Když dítě později začne přijímat jinou potravu, mateřské mléko zůstává stále ideálním doplňkem až do doby, kdy se dítě samo odstaví. Mateřské mléko podporuje zdravý vývoj dítěte, zvyšuje imunitu a snižuje riziko mnoha nemocí včetně dětské obezity. Kojení napomáhá vytvářet silnou citovou vazbu mezi matkou a dítětem. Prodloužené kojení na více než jeden rok má dlouhodobé pozitivní psychosociální důsledky. Americká akademie pediatrů doporučuje doplňkové kojení minimálně do 18. měsíce. Jestliže matka nechá dobu odstavení na rozhodnutí dítěte, odstaví se některé dříve, jiné např. až ve třech letech.

2. Nepoužívejte dudlík, pokud to není z vážných důvodů nutné

Prs je nejlepším dudlíkem, sání z něho má uklidňující efekt. Prs poskytuje dítěti nejlepší potěšení v jeho emocionálních potřebách. Sání z prsu dokonce snižuje intenzitu vnímání bolesti. Kojící matka má tedy v období laktace výborný způsob, jak utišit dítě, ať už ke spánku nebo při bolestech. Když matka uklidní dítě dudlíkem, omezí jeho sání, což může ovlivnit návrat plodnosti.

3. Ekologický přístup ke kojení odmítá krmení z láhve

Kojící matka ani dítě ji nepotřebují. Novorozence může mást střídání pití z prsu a z láhve (každé vyžaduje jinou techniku sání) a může mít proto problémy při kojení. Pokud matka nahradí kojení láhví, klesne množství mléka. Léky se mohou i malému dítěti podat do úst lžičkou nebo injekční stříkačkou bez jehly. Novorozenec nepotřebuje na utišení žízně pít čaj ani jinou tekutinu z láhve. Žízeň dokáže utišit přímo u prsu. Větší děti (od cca 6 měsíců) můžete naučit pít přímo z hrnečku, nebo použijte cyklistickou láhev.

4. Kojit ekologicky znamená nechat dítě pít tak často a tak dlouho, jak samo chce

Nejčastějším důvodem předčasného odstavení dítěte bývá obava matky, že nemá dostatek mléka. Důvodem této obavy je, že dítě chce často pít. Když na vás takové obavy dolehnou nebo se vám v minulosti nepodařilo dlouho kojit, nevzdávejte se a mějte pevnou vůli. Praxe potvrzuje, že největší vliv na úspěšné kojení má vaše vůle. Uvidíte, že to zvládnete! Velkou pomocí pro vás bude, když vás ve vašem předsevzetí kojit podpoří i váš manžel. Je potřeba hlavně chtít! Pokud se chcete přesvědčit, že vaše děťátko opravdu nemá hlad (i když možná často pije, ale také hodně pláče), můžete se orientovat podle následujících tří ukazatelů:

  • dítě přibírá a vypadá dobře (v období prvních tří měsíců je to asi 400-450g za měsíc)
  • za den má 5-6 normálně (ne jen symbolicky) počůraných plenek
  • čerstvá stolice dítěte je žlutá až oranžová (někdy má dítě stolici 2-3x za den, jindy to může být jen jednou za 4-5 nebo i více dnů). Stolice dítěte ale za nějakou dobu v důsledku procesu oxidace mění barvu na zelenou.

Ekologické kojení se vyhýbá pravidelným intervalům a reaguje na momentální potřebu dítěte. Systém čtyřhodinových intervalů má smysl pouze při krmení z láhve, aby se předešlo překrmování nebo podvýživě. Výjimku tvoří děti, které stále spí a nepřibírají. Matka je musí na krmení budit; doporučuje se během dne každou hodinu a v noci každé dvě hodiny. To by mělo během jednoho týdne situaci zlepšit.

Časté kojení v krátkých intervalech nejlépe přispívá také k prodloužené neplodnosti.

5. Rodiče se nemají snažit docílit, aby dítě prospalo celou noc bez krmení

Dítě se má přiložit k prsu vždy, když se vzbudí. Pokud by začalo spát celou noc, je potřeba probudit ho a nakrmit (přestávka v kojení by neměla být delší než 6 hodin). Časté kojení v noci potlačuje ovulaci. Pokud je to možné, je dobré, když dítě může spát v posteli s rodiči, nebo část noci s nimi a část noci v postýlce vedle jejich postele. To umožní časté noční kojení s minimálním přerušením spánku matky i dítěte. Matka (ani otec) nezalehne dítě, pokud není pod vlivem prášků na spaní, alkoholu nebo jiných omamných látek. Je ale potřebné zajistit, aby se dítě nemohlo zaklínit mezi matrace, jinak by hrozilo, že se začne dusit.

6. Kojící matka potřebuje čas na odpočinek také během dne

K prodloužení neplodnosti přispívá, když si matka při kojení během dne s dítětem zdřímne. Načerpá energii a sání stimuluje její hormony k blokování nástupu plodnosti.

7. Přirozená mateřská péče se vyhýbá všemu, co odděluje matku od dítěte ve dne i v noci

Pokud to není nezbytné, nenechává matka dítě druhým, aby se o něho starali. Tento přístup ale neznamená, že by se žena měla izolovat od společnosti. Znamená to, že svoje dítě vezme všude s sebou. Pokud je oddělení nutné, nemělo by být delší než jednu nebo dvě hodiny. Kojit se dá diskrétně a téměř všude – tak, aby nikdo nebyl zbytečně pohoršený nebo provokovaný.

Dítě potřebuje blízkost matky ke správnému psychickému vývoji. Matka ho něžnou fyzickou blízkostí nerozmazluje, ale dává mu sebe samu, čímž pro něho vytváří atmosféru pokoje a bezpečí (rozmazlování je souhlas nebo ignorování nevhodného nebo přímo špatného chování dítěte, anebo vyhovění jakýmkoli jeho rozmarům).

eko_kojeniVšeobecná doporučení:

  • Spuštění tvorby mléka je jednodušší a rychlejší, když je dítě přiloženo k prsu co nejdřív (nejlépe do 30 minut) po porodu. I když dítě nebude pít, spustí sání hormonální proces, který povzbudí tvorbu mléka.
  • Čím častěji matka dítě kojí, tím více mléka se jí bude tvořit!
  • Aby se podařilo ekologicky kojit, je potřeba, aby měla žena vyváženou stravu, dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, mléka, mléčných výrobků a příjem dostatečného množství tekutin (3-5 l denně).
  • V případě dalšího těhotenství, pokud se žena cítí dobře a nemá žádné komplikace, není nutné ukončit kojení. V některých případech dojde k odstaví přirozeně (v důsledku hormonálních změn v matčině těle, nebo dítěti přestane jednoduše mléko chutnat). Pokud k odstavení nedojde, je možné kojit až do porodu a případně také dále – tandemově, obě děti současně.