Váš košík je aktuálně prázdný!
Z e-mailu lektorů STM III.: zkrácená luteální fáze
Tento záznam je od páru, který již nějakou dobu plánuje početí děťátka. Jde o druhý cyklus, který žena sleduje pomocí STM. První zaznamenaný cyklus měl 27 dnů, první den vzestupu teploty byl 18. den a luteální fáze byla kratší – pouze 10 dnů (optimální délka je 12-16 dnů). Právě to může být jedna z příčin, proč se otěhotnět nedaří: i když se setká vajíčko a spermie a dojde k početí, proces zahnízdění trvá až 12 dnů a při zkrácené luteální fázi se může stát, že k poklesu hladiny progesteronu a následné menstruaci dojde dřív, než celý tento proces úspěšně proběhne. Zkrácená luteální fáze (nedostatečná činnost žlutého tělíska) je jedním z příkladů, jak může STM skvěle pomoci jako diagnostická metoda. V této situaci, na kterou záznam ženu upozornil, je možné úspěšně pomoci a dodat chybějící progesteron ve formě léku.
Po konzultaci s gynekologem je této ženě předepsán Utrogestan s doporučením „užívat od 16. dne cyklu, kdy už je jistota, že bude po ovulaci“. E-mail s dotazem, jaký je náš názor na tento postup, přichází 13. den cyklu spolu s STM záznamem (černě zaznamenané teploty a hlen).
Nasazení Utrogestanu nebo obdobného léku s “přírodním” progesteronem je v případě zkrácené luteální fáze velmi důležité. Ke zvýšení hladiny progesteronu v cyklu přirozeně dochází až po ovulaci, proto je nutné, aby byl Utrogestan nasazen až když máme jistotu, že ovulace proběhla. Pak skutečně pomáhá – udržuje zvýšenou hladinu progesteronu, tedy i děložní sliznici po dostatečně dlouhou dobu, aby zahnízdění embrya mohlo proběhnout úspěšně. Pokud by žena začala užívat progesteron ještě před ovulací, v době, kdy má být jeho hladina nízká, může dojít k tomu, že ovulace kvůli takto změněným hormonálním poměrům vůbec neproběhne. A to je něco, co ve chvíli, kdy si přejete otěhotnět, opravdu nechcete…
Co si myslíme o doporučení začít užívat Utrogestan od 16. dne cyklu?
16. den sice teoreticky může být po ovulaci, ale rozhodně to NENÍ JISTOTA!!! U této ženy to není příliš pravděpodobné – v minulosti se její cykly pohybovaly v rozmezí 27-33 dní. Při délce luteální fáze 10 dnů mohla být v předchozích cyklech ovulace cca mezi 17.-23. dnem, tedy o něco později, než předpokládá lékař. Ještě důležitější než zkušenost s předchozími cykly je sledovat, co ukazuje aktuální záznam. Vzestup teploty nám dá přesnou informaci o tom, že ovulace již proběhla, bez ohledu na to, jestli je 14., 20. nebo třeba 35. den cyklu.
Domluvili jsme se, že je potřeba s užíváním Utrogestanu počkat až na vzestup teploty. Protože s STM tato žena teprve začíná, pošle opět záznam, až si bude myslet, že ovulace již proběhla. Další záznam přišel 21. den cyklu (šedá část). Vzestup teploty i vrchol hlenu byly určeny správně. Ovulace proběhla kolem 18. dne, kdy teplota stoupá. Pokud by Utrogestan žena začala brát 16. den cyklu a bylo ještě před ovulací, nemuselo by k ní v důsledku jeho užívání v tomto cyklu vůbec dojít. Utrogestan je správné nasadit, až když prokážeme, že ovulace skutečně proběhla. To znamená ten den večer, kdy podle pravidel STM určíme začátek poovulační neplodnosti. To je v tomto případě 21.den cyklu, pokud trvalo vysychání hlenu (pravidlo K).
* * * * *
Dlouho jsem zvažovala, jestli článek, který se týká užívání léků, psát. Nejsme lékaři, ale „jen“ odborně vyškolení lektoři STM. V našich e-mailech se ale podobné dotazy objevují tak často a v nevhodnou dobu nasazená léčba komplikuje cestu k miminku tolika ženám, že jsem se rozhodla to risknout a jeden z mailů zveřejnit 😉
Nechceme zasahovat do léčby, kterou indikuje lékař. Většina žen bohužel netuší, kdy u nich probíhá ovulace. Lékař tedy předpokládá, že to bude kolem 14. dne a léčbu nasadí tak trochu „naslepo“, většinou automaticky od 16. nebo 17. dne cyklu. Často ale dochází k ovulaci mnohem později. Naším cílem je upozornit, že STM je skvělým nástrojem, který umožňuje na základě znalosti průběhu cyklu konkrétní ženy nasadit léčbu mnohem přesněji, tak aby skutečně pomohla.
Pokud žena má tu velkou výhodu, že díky znalosti STM dokáže číst ve svých cyklech a rozumí tomu, co se v jejím těle právě odehrává, je potřebné, aby touto optikou dokázala vidět i navrhovanou léčbu nebo některá vyšetření, u kterých je důležité, aby proběhly v konkrétní fázi cyklu. V případě nejistoty je možné kdykoli kontaktovat naše lektory nebo napsat na lpp@lpp.cz. Rádi pomůžeme s interpretací STM záznamu a pokud je potřeba, můžeme nabídnout kontakt na lékaře, který zná STM a léčí v souladu s průběhem cyklu.
Jitka Nováková