Menopauza v souvislostech

Menopauza je poslední menstruace v životě ženy. Laicky se tento pojem běžně zaměňuje se slovem přechod (klimakterium), které označuje poměrně dlouhé    a po mnoha stránkách náročné období před i po menopauze. Začíná se projevovat většinou od 40. roku života a je způsobeno hormonálními změnami, které jsou pro ženský mozek a nervový systém poněkud destabilizující. K vyrovnání těchto změn pak dochází až několik let po poslední menstruaci. Ztráta nejprve progesteronu, a potom i estrogenu, často působí ženám problémy tělesné i duševní. Na jejich zvládnutí je vhodné se připravit.

V mých čtyřiceti letech se nám narodil náš nejmladší syn, v pořadí šestý. Když se mi po roce vrátily měsíčky, začala jsem pozorovat první příznaky přechodu: občas nepravidelný cyklus a špinění před menstruací. Tyto problémy jsem řešila s gynekoložkou injekcemi přírodního progesteronu na začátku třetí fáze.

Znovu pečovat o vztah

Obtížněji se ale řešily problémy vztahové. Zažívala jsem v našem manželství jakousi všeobecnou a neurčitou nespokojenost, ke které se postupně přidal i manžel. Dobré věci jsme přijímali jako samozřejmost, více jsme se věnovali kritice a chválou a vděčností jsme šetřili. Naštěstí jsme v té době zaregistrovali doporučení, abychom našemu manželství věnovali pravidelně každý týden jedno všední odpoledne. A tak jsme po 23 letech manželství začali zase „chodit na rande“.

Stále nám ale oběma dělalo problém uvědomit si, že ten druhý je pro mě velkým darem. Připomenout si jeho dobré vlastnosti a místo kritiky se soustředit právě na ně. Překonali jsme to až postupně. Začali jsme si každý den večer říkat tři věci, kterých jsme si všimli, že pro nás náš protějšek udělal z lásky. Ať už jsou to věci výjimečné, nebo ty úplně běžné, které jsme dřív považovali za samozřejmost. A taky jsme (jakoby přirozeně) začali více děkovat Bohu za každodenní pomoc a ochranu.

Devadesátidenní cykly

Vždycky jsem měla celkem pravidelné cykly, a platilo to do jisté míry i po čtyřicítce. Poslední rok před menopauzou byl však nečekaně náročný. Měla jsem 3 devadesátidenní cykly a čekání na třetí fázi bylo opravdu dlouhé. Málokterá žena si dovede v tomto věku představit, že bude mít další dítě. Nebyla jsem výjimkou. A i když byla pravděpodobnost, že otěhotním, mizivá, můj strach byl opravdu velký. Jsem vděčná svému manželovi za ochotu ke zdrženlivosti a pochopení v této době. Uvědomila jsem si, že je hlavně potřeba o tom s manželem mluvit a připomínat si, že jde jen o přechodné období, které jednou skončí.

Rok před mými posledními měsíčky byl trochu dramatický i vzhledem k silnému krvácení při anovulačních cyklech. A tak jsem gynekoložku navštěvovala častěji a otevřeně s ní řešila, jaké léky mohu brát, aby to bylo etické, aby to mělo co nejméně vedlejších následků a aby se mi ulevilo od této tak zatěžující obtíže. V 52 letech, brzy po mé poslední menstruaci, mi pak na základě ultrazvuku sdělila, že vaječníky i děložní sliznice ukazují, že jsem pravděpodobně už po menopauze, ale pro potvrzení musím ještě počkat. A protože se do roka od menzes žádné další krvácení neobjevilo, moje plodnost skončila.

Opravdová životní změna

Do jisté míry přišla úleva, ale je zde i smutek, že už nebudu mít děti a přichází stáří. Jde tady o nové sebepřijetí. Přijmout to, že šedivím, mění se mi postava, mám vrásky, návaly horka, suchost poševní sliznice, menší chuť na sex,…

I když máme doma puberťáky a popř. se staráme i o chřadnoucí rodiče, je potřeba zvolnit a věnovat více času péči o naše zdraví. Důležité je věnovat se pohybu. Doporučuje se zátěžové cvičení, rychlá chůze, jízda na kole, plavání. To vše nejen zpomaluje hrozící proces osteoporózy, ale zároveň vytváří endorfiny, které blahodárně ovlivňují naši náladu. Další důležitou součástí zdraví je správný jídelníček, dostatek bílkovin, minerálních látek, vitamínů, vápníku a udržování stabilní hladiny cukru v krvi (sladkému a bílé mouce se raději vyhnout). Můžeme si taky pomoct dalšími potravinovými doplňky (např. pupalka, lněný olej,…).

Časté jsou také problémy se spánkem. Osvědčilo se mi spát v temné místnosti, večer se vyhnout modrému světlu z obrazovek, chodit na procházky, teplá koupel večer – a ranní otužování také není k zahození.

Nejen konec, ale i začátek

Vždy když něco končí, zároveň něco začíná. Tak i toto období přináší mnoho výzev, a je na nás, jak se k nim postavíme. Když se ztratila naše tělesná plodnost, můžeme být plodní jinak. Přichází čas, kdy se můžeme více modlit, častěji chodit na mši svatou, věnovat se apoštolátu… Každé období života je přece krásné a my máme blíž k věčnosti.

LPP ČR disponuje několika zkušenými páry, a může tak nabídnout konkrétní rady, jak toto období zvládnout. Od roku 2025 budeme nabízet jednorázový dvouhodinový seminář o přechodu. Bude se věnovat všem souvisejícím aspektům – fyziologii období přechodu, možným zdravotním obtížím, výživovým doplňkům, vztahovým problémům i otázkám plodnosti. Pokud bude zájem více párů nebo osob, přijedeme za vámi. Pokud jste sami/sama, rádi vás přivítáme u nás. Pokud dáváte přednost on-line setkání, možnost přihlášení najdete na našem webu.


Anna Maříková